עוד באתר

רחוב אחוזה 124 (בניין מכבי, קומת קרקע), רעננה. קביעת תורים בטלפון 09-7406233.

[קרא עוד]

מה זה אי-פריון? מתי לפנות לטיפול? אילו בדיקות לעשות? מה סיכויי ההצלחה? תשובות לכל השאלות שמעסיקות אתכם בנושא פריון, טיפולי פוריות, הפריה חוץ-גופית ועוד.

[קרא עוד]

כל המידע והמושגים בנושאי פריון וטיפולי פוריות - התרופות, הבדיקות, התהליכים ועוד.

[קרא עוד]

כמה מהדעות הקדומות ומהמיתוסים המוכרים ביותר בכל הקשור לטיפולי פוריות, שהגיע הזמן להפריך (או לאשש).

[קרא עוד]

 

כניסה להריון / מניעת הריון

- כמה זמן אחרי קיום יחסים אוכל לדעת כי אני בהריון?

בדיקה אמינה היא בדיקה שמתבצעת 14 יום לאחר קיום יחסים. לעיתים ניתן לזהות קיום הורמון הריון גם כ- 12 יום לאחר קיום יחסים.


- האם בדיקת הריון ביתית אמינה כמו בדיקת הדם?

בדיקת ההריון הביתית נותנת תשובה של כן/לא, ובזאת היא מהימנה כמו בדיקת דם. בדיקת הדם בודקת גם את ערכי הורמון ההריון, ולכן היא נותנת מידע נוסף, כמו גיל ההריון או מספר העוברים.


- מה קורה כששוכחים גלולה?

אם נזכרת עד 12 שעות לאחר הזמן שבו היית אמורה ליטול את הגלולה - את יכולה עדיין ליטול את הגלולה ולהמשיך כרגיל בסדר החפיסה, ואת מוגנת.

אם עברו יותר מ-12 שעות, יש לקחת את הגלולה ששכחת או לוותר עליה, ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף, מכני, כמו קונדום עד לווסת הבאה.

ייתכן שיופיעו הפרשות חומות או דימומים - בכל מקרה יש לסיים את החפיסה ולעשות את ההפסקה כמקובל. עם תחילת החפיסה הבאה, את שוב מוגנת בפני הריון (אך לא בפני מחלות מין - לזה רק קונדום עוזר, וגם לא תמיד).

- מה ההשפעה של אנטיביוטיקה על נטילת גלולות?

סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה ותרופות נוספות יכולות לגרום לירידה בספיגה של הגלולה או לפירוק מהיר יותר שלה, ולכן לגרום לכך שהגלולה אינה מהווה הגנה בפני ביוץ, ולפיכך בפני הריון. משום כך להשתמש באמצעי מניעה נוסף, מכני, כמו קונדום עד לווסת הבאה.

ייתכן שיופיעו הפרשות חומות או דימומים - בכל מקרה יש לסיים את החפיסה ולעשות את ההפסקה כמקובל. עם תחילת החפיסה הבאה, את שוב מוגנת בפני הריון (אך לא בפני מחלות מין - לזה רק קונדום עוזר, וגם לא תמיד).

מכיוון שהידע המחקרי בנוגע לתרופות אלה משתנה, יש להיוועץ עם רופאת הנשים לפני שמתחילים לקחת גלולות, וליידע אותה לגבי כל תרופה שנלקחת בנוסף לגלולה.

- גלולת היום שאחרי (פוסטינור) האם כדאי?

עדיף להימנע מגלולת הבוקר של אחרי ולקיים יחסי מין מוגנים ואחראים. אם בכל זאת היו יחסי מין לא מוגנים, יש מקום להשתמש בפוסטינור לא כאמצעי מניעה קבוע אלא בחירום בלבד. צריך לקחת את הגלולה קרוב ככל האפשר לזמן קיום היחסים. ככל שעובר הזמן כך יורדת היעילות באופן משמעותי.

לגלולת היום שאחרי תופעות לוואי לא נעימות, היא יקרה הרבה יותר ויעילה פחות מאמצעי מניעה מוסדר. כמו כן, בדומה לגלולות למניעת הריון, היא אינה מונעת מחלות מין.

- במהלך נטילת גלולות באופן סדיר וקבוע הופיע דימום מה לעשות?

לעיתים בחפיסות הראשונות של גלולות ייתכן שמופיע דימום. יש להקפיד לקחת את הגלולה בזמן קבוע ביום כדי שרמת ההורמונים בדם תישאר פחות או יותר קבועה. יש לוודא שלא נטלת אנטיביוטיקה או כל תרופה אחרת שמורידה את יעילות הגלולה. שלשולים או הקאות גם גורמים לתת-ספיגה של גלולה, ולכן בהחלט יכולים להופיע דימומים. במצבים כאלה מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף, מכני, כמו קונדום עד לווסת הבאה.

בכל מקרה יש לסיים את החפיסה ולעשות את ההפסקה כמקובל. עם תחילת החפיסה הבאה, את שוב מוגנת בפני הריון (אך לא בפני מחלות מין - לזה רק קונדום עוזר, וגם לא תמיד).

אם הדימום ממשיך גם אחרי שלושה חודשים, ייתכן שהמינון לא מתאים לך ויש להתייעץ עם הרופאה ולהחליף גלולות.

- איזה התקנים תוך רחמיים יש ומה ההבדל?

בגדול, התקנים תוך רחמיים למניעת הריון מתחלקים לשני סוגים עיקריים: התקני נחושת רגילים ללא הורמונים, ומירנה - ההתקן היחיד בארץ שמכיל גם פרוגסטרון ולכן מונע הריון גם באופן מכני (נוכחות גוף זר בתוך הרחם), והפרשת ההורמון גורמת להידקקות הרירית, ולכן גם אם יש הריון, הוא לא יוכל להיקלט.

התקני המירנה יעילים יותר במניעת הריון, הם גורמים בד"כ להפסקת הווסת או להקטנה משמעותית בכמות הדימום, אחרי שהרירית מידקקת. בהתקני נחושת הווסת דווקא יותר חזקה. הדבר יכול להתבטא בכמות דם ליום, במספר הימים או בשניהם.

אחרי התקנת מירנה מופיע דימום שיכול להימשך כמה חודשים ועד שנה, עד שהרירית מידקקת לגמרי. אחר כך ההתקן יעיל למשך חמש שנים, ולאחר מכן הוא יעיל כמו התקן נחושת ללא הורמונים. בשלב זה עדיף להחליף.

מירנה אינה מתאימה לכל הנשים: היא אינה מומלצת, למשל, לנשים הסובלות ממיגרנות, ואסורה לנשים שאסור להן ליטול הורמונים. יש קבוצות נוספות שיש עבורן התוויית נגד (כלומר אסור להן להשתמש במירנה), ולכן יש להתייעץ עם הרופאה לפני בחירת ההתקן.

להתקן תוך רחמי עלולות להיות תופעות לוואי כמו זיהומים, הריון מחוץ לרחם, וסיכונים בזמן ההחדרה.

- כמה זמן אחרי התקן מירנה נורמאלי לדמם?

כמה חודשים ועד שנה. זה משתנה מאוד מאישה לאישה.

- איך אפשר לדעת אם יש לי פטריה או דלקת בנרתיק?

פטריה בדרך כלל מלווה בגרד, הפרשה לבנה "קוטג'ית". דלקת מלווה בד"כ בריח לא נעים מהנרתיק ובהפרשה צהובה או ירקרקה. כרגיל ברפואה, שום דבר אינו חד משמעי ולכן כדאי להתייעץ עם הרופאה לפני כל טיפול.

- איזה טיפול ניתן לעשות בדלקת בדרכי השתן ללא אנטיביוטיקה?

שתייה מרובה חשובה בכל זמן, ובמיוחד כשיש דלקת בדרכי השתן. חמוציות וסדורל (כדור אדום קטן לא אנטיביוטי) עוזרים נגד התסמינים - כאב וכו', אבל אינם הורגים את החיידקים.

לפעמים התסמינים - צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן - מופיעים ללא זיהום חיידקי, בגלל התייבשות או אחרי קיום יחסי מין מרובים. במקרים כאלה שתייה מרובה, חמוציות וסדורל יכולים לפתור את הבעיה. אם התפתחה דלקת חיידקית - לפעמים מערכת החיסון מתגברת בעצמה, ולעיתים אין מנוס מאנטיביוטיקה.