עוד באתר

רחוב אחוזה 124 (בניין מכבי, קומת קרקע), רעננה. קביעת תורים בטלפון 09-7406233.

[קרא עוד]

מה זה אי-פריון? מתי לפנות לטיפול? אילו בדיקות לעשות? מה סיכויי ההצלחה? תשובות לכל השאלות שמעסיקות אתכם בנושא פריון, טיפולי פוריות, הפריה חוץ-גופית ועוד.

[קרא עוד]

כל המידע והמושגים בנושאי פריון וטיפולי פוריות - התרופות, הבדיקות, התהליכים ועוד.

[קרא עוד]

כמה מהדעות הקדומות ומהמיתוסים המוכרים ביותר בכל הקשור לטיפולי פוריות, שהגיע הזמן להפריך (או לאשש).

[קרא עוד]

 

מיתוסים בנושא טיפולי פוריות

לא נכון:

"אסור להרות מייד אחרי הפלה".

מבחינה רפואית, אין צורך לחכות להמשך טיפולי פריון (או לכניסה טבעית להריון) אחרי הפלה. ניתן להרות מייד במחזור הבא, ותקינות ההריון אינה תלויה בהפלה. הדבר שמונע מנשים רבות להיכנס להריון מייד אחרי הפלה הוא מצבן הנפשי. הפלה עשויה להיות חוויה טראומטית לנפש, ולפעמים צריך לעבד אותה לפני שמצליחים להרות שוב. כמו כן, ייתכנו סיבוכים כתוצאה מהתהליך הכירורגי שעברה האישה, ואז צריך לפתור כל בעיה לגופה. אם הצליחה האישה להרות – ההריון רגיל.

"אחרי החזרת עוברים צריך לשכב מספר ימים".

לפי מחקרים שנעשו, לא נמצאה כל תועלת במנוחה מייד לאחר החזרת עוברים. מניסיוני, דווקא אצל נשים שחזרו לשגרת החיים הרגילה, אחוזי הקליטה גדולים יותר. לא צריך עכשיו לפתח תחביבים חדשים כגון ניקיון פאנלים וקפיצות באנג'י, אבל בהחלט לעשות בדיוק מה שעשיתן ביום שלפני ובשבוע שלפני.

"ככל שהאישה מבוגרת יותר, סיכוייה לקלוט הריון קטנים יותר".

גיל האישה אינו קשור ליכולתה לקלוט עוברים. הדבר שמפחית את הסיכויים להרות הוא ביציות "זקנות". עם תרומת ביצית, גם נשים שעברו את גיל הפריון יכולות להרות וללדת.

"איכות הביציות נפגעת מטיפולי פריון".

טיפולי הפריון אינם משנים את איכות הביציות. לפעמים יש ירידה זמנית בתגובה השחלתית, כלומר ירידה בכמות הביציות, אך לא באיכותן.

חובה להמתין לפחות חודש בין טיפול IVF שלא הצליח לבין הטיפול הבא.

אין חובה להמתין חודש בין טיפולים. היתרון בהמתנה של חודש בין טיפול לטיפול היא לתת זמן לגוף להתאושש מהתרופות ומההרדמה. קיימת טענה שאם לא ממתינים חודש בין טיפול לטיפול, הדבר יפגע בתגובה השחלתית, כלומר פחות ביציות. יש מחקרים תומכים בטענה זו ויש שמפריכים אותה.

סיבה נוספת להמתנה בין טיפול לטיפול היא שלעיתים נוצרות ציסטות שחלתיות כתגובה לטיפול הקודם, וצריך להמתין שייעלמו לפני שמתחילים טיפול חדש.

הסיבה שכדאי להמתין בכל מקרה, היא נפשית. דיכאון וייאוש בעקבות טיפול שלא צלח עלולים להפריע לטיפול הבא, שקשה ממילא. עדיף להתגבר ולהגיע לטיפול הבא בכוחות נפשיים מלאים.

נכון:

נשים משמינות בטיפולי פריון.

נכון חלקית. יש נשים שמשמינות בטיפולי פריון, בעיקר בשל מצבן הנפשי. אחת מדרכי הפיצוי הפופולריות בקרב נשים בתקופות מתח (וטיפולי פריון הם תקופה מאוד מתוחה), היא אכילת יתר או אכילת יותר מתוקים. נשים אחרות – מעטות יחסית – מפצות באי-אכילה. הן לא משמינות.

תופעת לוואי של חלק מהטיפולים ההורמונליים אצל חלק מהנשים, היא צבירת נוזלים. צבירת הנוזלים גורמת לעלייה במשקל של 1-2 ק"ג. כמו כן, יש תרופות מסוימות המגבירות תיאבון. אישה האוכלת מאוזן בכמות ובאיכות, אינה אמורה לעלות מעבר ל-1-2 ק"ג, אם בכלל.

ככל שהאישה מבוגרת יותר כך יורד הסיכוי להצלחה בטיפולי פריון.

גיל האישה הוא הגורם המשמעותי ביותר היום בטיפולי פריון. החל מגיל 27, מתחילה ירידה מסוימת באיכות הביציות. הירידה הופכת למשמעותית יותר אחרי גיל 35, ואחרי גיל 45 הסיכוי כל כך קלוש, שבארץ אין בכלל אישור לטיפוליIVF בגיל זה. במקומות מסוימים בעולם מקפיאים היום ביציות של נשים מתחת לגיל 35 שרוצות ילדים "מתישהו אבל לא עכשיו". בארץ עדיין לא קיים התהליך, מלבד הקפאת ביציות של חולות סרטן לצורך שימור פוריות. כפי שכתבתי בחודש שעבר, סיכויי הקליטה תלויים בגיל הביצית ולא בגיל האישה ההרה.

בטיפולי פוריות כדאי להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול.

כאילו דה? עישון ואלכוהול הם רעלים מסוכנים בכל עת, ובפרט בהריון ובטיפולי פריון. מאחר שטיפולי פוריות מסתיימים (בשאיפה) בהריון, מומלץ להימנע מאלכוהול, שיכול לפגוע בהתפתחות התקינה של העובר, מבחינה שכלית וגופנית. עישון פוגע בכל מערכות הגוף, ומערכת הרבייה אינה שונה בהקשר זה. נמצא קשר ישיר בין עישון לבין סיכויי התעברות נמוכים.